Házi ragasztó és gabonafestés

Nálunk a Föld napján kerültek legutóbb elő ezek a technikák és ígértem, hogy megmutatom.

Házi ragasztó

Míg kisebbek voltak nagyon nehéz volt mértékletes ragasztó használatra bírni őket, ekkor próbálkoztunk pár megoldással, de a stiftes mindig beszáradt, a tubusosokból ömlött, végül a Tesának találtam egy műanyag tubusos kétoldalas változatát, ami ragasztott is és kissé mértékletesebben lehetett használni. Aztán kaptunk egy házi ragasztó receptet, ami szuper volt cukorból, keményítőből, citromsavból és vízből készült, de száradás után egy kicsit fehéresen száradt. Mostanában ezt a receptet használjuk:

  • 1 csésze liszt
  • 1/3 csésze cukor
  • 2 3/4 csésze víz
  • 1 tk ecet

Ez egy hatalmas adag, tesztnek nyugodtan csökkentsétek vagy csak pici poharat válasszatok. Az egészet össze kell keverni csomómentesen, majd pedig kevergetve kis lángon sűrűre főzni. Elvileg hűtő nélkül is bírja jól záródó dobozban, ezt nem próbáltam, használat után nálunk a gyurmával együtt ennek is a hűtőben a helye. Használni több módon is szoktuk: spatulával, ha nagyobb felületre szükséges, ecsettel pedig, ha kisebb helyre kell. Ez főleg tényleg olyan projektekhez jó, amikor sokat ragasztotok.

Gabona/homok színezés

Az első projektünk egy víz világnapja volt az oviba, ahová akváriumot kellett vinni. Egy rizsfestéssel kezdtük, azóta több mindenhez is próbáltuk.

Amilyen módszerek beváltak már:

  • ételfesték + pici ecet zacskóban összerázva – ez a legszebb/leggyorsabb módszer
  • italpor + pár csepp folyadék/ecet + zacskó szintén összerázva, ezzel azonban kisebb adagokat lehet színezni és kevésbé intenzív színekre számítsatok, illetve kiterítve kell szárítani, hogy ne ragadjon össze, míg szárad az italporban lévő cukor miatt
  • tempera + pár csepp ecet + doboz kanállal kevergetve

Amit festettünk már: rizst, darát, zabpelyhet, kuszkuszt, homokot, illetve ezek keverékét. Ebből a zabpehely vette át legkevésbé a színeket, viszont keverékben természetesebb struktúrákat lehet vele kialakítani. Tapogatni is imádják, de homokkép technikával rengeteg klassz ötlet valósítható meg.

Mi ezekkel az ötletekkel dolgoztunk a Föld napja alkalmából:

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .