Tihanyi-félsziget II.

A Tihanyi-félszigetről már készült egy hosszú bejegyzés, viszont még mindig rengeteg érdekes hely van a félszigeten, ebből mutatunk most egy újabb csokrot.

ÓVÁR, SZÉLMARTA SZIKLÁK (02.29.)

Ami a sziget nyugati oldalán a Csúcs-hegy, az a keleti oldalon az Óvár. Csodálatos rálátást nyújt a keleti medencére. Utunkat ugyanonnan indítottuk, mint amikor a Barátlakásokhoz mentünk, a Kecskeköröm utcai parkolóból.

Az Óvár nevű hegy ovális alaprajzú földsáncrendszere a bronzkor végén és a korai vaskorban épült fel. Ez a Balaton-vidék legépebben fennmaradt és legnagyobb földvára. Háborús körülmények között a környék népének biztos menedékhelye, s egyben fejedelmi székhelye is volt.

Nézzétek csak milyen gyönyörű és ide tényleg szerencsésebb lombhullás után menni, hogy teljes panorámát kaphassatok.

KISERDŐ, SZÉLMARTA-SZIKLÁK (02.29.)

Ez talán a legrövidebb, a településhez legközelebbi túra lehetőség. A focipályával szemben indul az út a Szélmarta-sziklákhoz és lehetőség van körtúrára.

A vulkáni működés során létrejött bazaltsziklákat a későbbi földmozgások kibillentették eredeti helyzetükből. A szél a puhább kőzetanyagot elbontotta, a szilárdabb kötőanyagú rétegek azonban ellenálltak a pusztító erőknek. Így jöttek létre az itt látható „szélmarta sziklák”. Remek a rálátás a Külső- és a Belső tóra és van egy pihenőrész kialakítva, piknikezni csodás hely.

KÁLVÁRIA (02.29.)

Érdemes a kálvária felé is odafordulni. Ez kevésbé látogatott hely, pedig nagyon közel van a központhoz. Mi a Temető út felől közelítettük meg, így felülről lefelé jártuk végig. Innen is nagyon szép a rálátás az apátságra.

A kálvária 1926-ban közadakozásból épült, sajnos 1960-ban politikai okok miatt az elbontásáról döntöttek. A stációk bronz domborművei a veszprémi Árpád-házi Szent Margit-templomba, a keresztek korpuszai a sümegi temetőbe kerültek. 1992-ben helyezték el az újjáépítendő kálvária alapkövét, 1998-ban kezdődtek meg a munkálatok. A stáció domborművei visszakerültek Tihanyba, azonban az eredeti korpuszok  maradtak Sümegen, a helyreállítás pontos másolatokkal történt. Korábbi képeket itt találsz a kálváriáról.

ECHO-DOMB, JÁTSZÓTÉR (02.29.)

Habár a tihanyi echo már jó ideje nem az igazi a félsziget beépítettsége miatt, azért érdemes megpróbálni. Azt mondják szélcsendes esti időben még vissza lehet hallani a mondottakat. Egyébként a legrégebbi útikalauzok 1848-ból említik a helyet, ami 15 tagból álló egységeket is képes volt visszamondani. Rögtön mellette van egy játszótér is (a csúszda meredek), illetve az egyik nagyobb központi parkoló is itt van.

GÖDRÖS STRAND (05.06.)

Tihany ingyenes strandja a Gödrös. Nem igazán kisgyerekekes strand ez sem, gyorsan mélyül és ne keressetek babaöbölt, van viszont egy homokozó, ami felett nyáron napvitorla van. A strand a főút mellett van, egy vékony, hosszabb sávban. Az út túloldalán van wc és öltöző, illetve néhány árus, étterem, bolt. A parkolás fizetős és szezonban időben kell érkezni, hogy hely is legyen.

És ha még bogarásznátok Tihanyi látnivalók után, nézzétek meg a település turisztikai brosúráját.

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .