Csopak

Csopak nálunk abszolút favorit hely, mielőtt megvettük a mostani otthonunkat egyedüli Veszprémen kívüli településként került fel a képzeletbeli listánkra, ezzel talán mindent el is mondtam. Ha csak egy kicsit látni szeretnénk a Balatont a legtöbbször ide jövünk.

Ez egy régi-új poszt lesz. Csopakról már írtam itt, akkor a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatóságát mutattam meg a blogon, a Facebookon pedig már sokszor szóba került. Most jöjjön egy nagyjából átfogó kép:

KNEIPP-PARK

A mezítlábas park a strand mellett van, az elején egy kis fitnesz parkkal, aztán egy viszonylag jól karban tartott ösvény következik, ha szerencsétek van a nádas élővilágát is megfigyelhetitek, közvetlen mellette halad az út, ami egy játszótérhez ér. Egy kicsit eredetibb és túlmutat a hinta-homokozó-csúszda hármason. Mellette madármegfigyelő pont is található.

Könnyed sétatávra a Díszkút a másik irányban a strand főbejárata felé található, ha szeretnétek a savanyúvizet megkóstolni és a hajóállomás is abban az irányban van, ha menetrendszerintivel mennétek tovább.

STRAND

A gyerekbarát strandok közé sorolnám egyértelműen. Két játszótér, sekély babaöböl (bár az elmúlt években a magasabb vízszint miatt ez nem olyan nagy), árnyék és nagy ingyenes parkoló előtte, hogy ne kelljen a világvégéről sétálni ezer gyerekes vacakkal. Szolgáltatás szinten van választék bőven. Általában azért elég sokan vannak itt, igazolva az előzőket.

CSONKATORONY

A környékén két parkoló is található érdemes itt leparkolni és felfedezni a környéket, de buszmegálló is található mellette azoknak, akik tömegközlekednek.

A Csonkatorony a középkori templom megmarad része, a főhajót még 1880-ban elbontották, a torony akkor új tetőszerkezetet kapott. Az egyik legszebb falusi adventi díszítést csodálhatjuk meg itt évről-évre.

A torony mellett van egy bájos park játszótérrel.

PLUL-MALOM

A falu felső részén található Veszprémből beérkezve szinte rögtön jobbra, a toronytól egy rövid sétára. Igényesen rendbe tett épület, belül sajnos még egyszer sem volt szerencsénk látni, de kívülről is nagyon érdekes. A településen még két malom látható, a Vígmolnár Csárda épülete az egyik és a Malom Csárda épülete a másik, utóbbi jelenleg zárva, új gazdát keres.

Nyitva tartás és árak: itt.

RANOLDER-KASTÉLY

Hajdan szebb időket megélt épület jelenleg szomorú látványt nyújt. A Kishegyi útról a romos állapotok láthatók, a Petőfi utcáról pedig a fák takarják el a látványt. A veszprémi püspök által épített nyaralót (az ő nevét viseli a hely) halála után egymást érték a tulajdonosok, az 1950-es évek óta Nővényvédő Állomásként használták. Jelenleg nem látogatható. Építéséről és néhány egykori kép: itt.

PETŐFI UTCA – OLASZRIZLING-TANÖSVÉNY

A kastélyt megkerülve, mi visszafelé jártuk végig az Olaszrizling ösvény tábláit. Az úton van egy selfie pont is és lenyűgöző a kilátás a tóra szinte végig. Sűrű a bicikliforgalom Palóznak felé. A polgármesteri hivatal előtt egy szőlősor van, ahol az ősi magyar tőkék közül mutatnak meg párat.

Az összes tábla itt látható:

VASÚTÁLLOMÁS

Anno a lányokkal itt ültünk először vonatra Csopak-Kenese útvonalon. Az út nem hosszú, a fűzfői szakasz csodaszép és a csopaki állomáson egy régi gőzmozdonyt is megnézhettek. Az úton átkelve pedig 50-100 méterre is van egy játszótér.

CSÁKÁNY-HEGYI KILÁTÓ

Ezt ugyan mi nem Csopak felől közelítettük meg, de természetesen onnan is elérhető egy kaptatósabb úton. Mi a Nosztori Kalandpark mellett parkoltunk le és sétáltunk el a kilátóhoz. Az út innen minimális szintkülönbséggel járható, nagyjából 2 kilométer egy irányban.

Ugyan innen most kimaradt, de az Angolkisasszonyok nyaralójától csak egy pár méterre található a Szent Miklós templomrom és egy forrás is van a faluban a Kertmozi mellett.