Zalahaláp – Halápi-tanösvény

A tavaly megnyitott Halápi-tanösvényről az elmúlt időszakban lépten-nyomon olvastam cikkeket a különlegességét boncolgatva. Bevallom nekünk nem volt annyira hűűű. A tanösvény nem hosszú, 3 km csupán, nagyjából másfél-két óra alatt bejártuk a gyerekekkel. Egy rövidebb szakaszt leszámítva zömében sík vagy keveset emelkedik. (Ez alól még pluszban kivétel a kilátó rész, ahová magas lépcsők vezetnek fel.) Mindezek ellenére nem kifejezetten babakocsis túra.

A kiindulópontig (sorompóig) megközelíthető autóval, de az esőzések (vagy más miatt) a murvás úton több helyen mély átfolyások vannak, alacsony padlós autóval nem biztos, hogy megpróbáltunk volna felmenni. Felérve tágas parkolót alakítottak ki.

A tanösvény nincs turistajelzéssel jelezve, csak a táblák sorszáma növekszik. Az 5. táblánál lehet választani, hogy a vulkáni eredetű hegy belsejében vagy az ormon sétátok. Ha kevés időtök lenne, mi mindenképpen a fordított irányt javasoljuk. Az igazi különlegességek 7-10. tábla között találhatók. Ez a kráter belsejére esik, ahol az öt- és hatszögletű bazalt tömbök láthatók, érinti a “magyar Stonehenge-t” és a kilátópontot.

Minimális árnyék van az ösvényen, egy rövid szakasz vezet át az erdőn, ezzel számoljatok, ha nyáron mentek. A Haláp-hegy zömét a bányászat során elbontották, a tanúhegynek csak egy kisebb része maradt meg. Amit a cikkek emlegetni szoktak, hogy Közép-Európa legkeményebb bazaltja innen származik, ebből készült a Feri-hegyi leszállópálya is.

A hegyről nagyon szépen belátható a környék a Balaton-felvidék, a Bakony déli vonulatai és egy kicsit a Balaton is.

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .