Veszprém – kirándulások a városon belül

Amikor idekerültem Veszprémbe a legnagyobb előnyének a földrajzi elhelyezkedését éreztem, negyedórán belül autóval elérhető innen a Balaton vagy a Bakony és ez azt is jelenti, hogy rengeteg a környéken a kirándulóhely, felfedezni való. De vannak napok, amikor az ember helyben keresne kültéri programot, ezekből mutatok most párat.

Gyerekkel Veszprémbe a nagy többség az állatkert miatt érkezik, aztán sokszor jön a kérdés, hogy mit lehet itt a városban csinálni még. Nem mondom, hogy egy erősen gyerek-centrikus város, de a közparkok zöme rendezett, bőven van (jó!) játszótér a városban és kültéri programot keresni sem olyan borzasztóan nehéz. Étteremfronton eddig is elég jó volt a város, de sok jó új hely nyílt, ami még nagyon hiányzik, egy igazán jó cukrászda, mert az (szerintem) nincs.

A város 2023-ban Európa kulturális fővárosa lesz, ráadásul egyedül, hisz Nagy-Britannia már nem vesz részt a programban. Emiatt kiemelt fejlesztési célpont jelenleg a város. Bevallom van amire már ráfért, ugyanakkor helyiként nagyon hálás vagyok a lehetőségnek, hisz ennek hasznát zömében a gyerekeink fogják élvezni. A városban jelenleg zajló nagyobb fejlesztések, amelyek gyerekekkel érkezőknek is fontosak lehetnek: épül az új uszoda, amire rettenetesen nagy szükség volt már szerintem 17 évvel ezelőtt is, amikor idekerültem és épül a korcsolyapálya, ami pedig kissé normalizálja a kihasználtságot a sátrassal szemben. Na de nézzük addig is mit lehet megnézni, bejárni a város határán belül. Amire készüljetek, hogy a város zömében dombos, sok rövidítés lépcsős, macskaköves a vár, ezért több helyszínhez egy kis esernyőkocsi nem lesz kényelmes választás, viszont ezért van sok olyan helyszín, ahonnan szép rálátást találhattok egy-egy pontra.

BENEDEK-HEGY

A várba a legtöbben felsétálnak, Gizella és István szobrai mellől is rálátni a Benedek-hegyre, illetve a székesegyház melletti lépcsőn lehet lesétálni vagy az Úrkút sétány felől fellépcsőzni. Fontos tudnotok, hogy a sziklák mellett fent nincs korlát és nincs olyan év hogy ne történne baleset itt, így mindenki a gyerek habitusa szerint engedje szabadon őket, bár szerintem a kövezett járdán semmi bajuk nem lesz. Itt van egy lakatfal is, ha valaki ezzel készülne és a sétányra, a viaduktra, a várra, illetve a Bakonyra lehet innen rálátni.

VESZPRÉM-VÖLGY – HISTÓRIA KERTTŐL A VIADUKTIG I.

A Séd mentén a História Kerttől a Laczkó-forrásig sík, bármilyen babakocsival, kerekesszékkel járható sétaút található. Az út változatos és igazán szép, nagyjából 4 km hosszú.

A História-kert egyre több rendezvénynek ad otthont, itt tartják a Kézműves Sörfesztivált és a Veszprém Feszt szabadtéri előadásait. A régi Püspöki Pihenő manapság kiszolgálóhelyként működik a nagyobb és a kisebb rendezvények idején. Bent az épületben évek óta van egy kitömött barnamedve, ha bekukucskáltok az ablakon láthatjátok is, egyébként pedig egy szélvédett rész, ahol a didergő hidegben is kicsit kellemesebb.

A História Kertben van a História Malomkert Sörház, ennek van egy kis játszótére és egész jó a napi menüje is, az étlapja bisztrós jellegű egyébként. A História kert mindkét végén van 1-1 ingyenes parkoló, érdemes itt letenni az autót. Az egyikben van egy tócsázós rész is, ha valaki épp ezt keresné.

Az Úrkút sétány elején van egy szökőkút ivókúttal, ezen a szakaszon még kettő található, aztán már csak egy helyen van a forrásig. A sétány ezen a részén van 3 híd, romantikus fűzfák és sok-sok pad. A sziklában pedig itt található az egyik óvóhely, ahová időnként vezetéssel be lehet jutni. A sétány végén pedig az egyik legnagyobb veszprémi játszótér, a Rézsűs/Vár játszótérhez fogtok eljutni. Ez két részre tagolódik, van egy kisebbeknek szóló és egy nagyobbaknak való egysége, nem teljesen jól belátható, ha több gyerekkel mennétek, de körbe van kerítve. Nagyjából 1-10 éves kor között szerintem jó lehet.

Innen egy rövid szakaszon utcán halad az út a Margit-romok felé. A Romok előtt egy labirintus-szökőkút található, ami hosszan kanyarog, míg végül lefolyik a víz. És van mellette egy rózsakert, csupa különleges rózsával.

Ezután jön a Fricska, a Felönt a garatra, a Völgy Fagyizó és a Gizella Hotel. Nálunk ezek közül a fagyizó kedvenc, tényleg nagyon finom fagyikat adnak. A Fricska kúlthely, általában rajongnak érte, de még egyszer sem volt szerencsénk sem a kiszolgálással, sem a kihozott ételekkel. A Gizella inkább egy hagyományos szálloda étteremmel, esküvő-profillal, a Felönt pedig egy új romkocsma. A Fricska mellett van még egy könyvmegálló, ha hoznátok vagy vinnétek könyvet.

Ezután a viaduktig egy rövidebb összekötőszakasz jön. Ezen a szakaszon lehet a Sintér-dombra felmenni, de nem babakocsis kitérő, inkább csak kaland-manóknak egy kis mászás, illetve a vízmű Vízközmű Múzeuma, ide csak előzetes regisztrációval, programokra lehet bemenni.

A viadukt túloldalán pedig már ott az állatkert parkolója. Itt található a Villa Medici, a város legelegánsabbnak tartott hotelje, illetve a Betekints Hotel, nem sokkal mögötte a képzeletbeli rangsorban.

KOLOSTOROK ÉS KERTEK II.

A Kolostorok és kertek a sétány folytatása. Itt található a város másik nagy játszótere az A part alatt játszótér. A Séd túloldalán kicsivel odébb van még egy játszótér, a Mocorgó. Ezek mindegyike vegyes életkorú gyerekeknek is nyújthatnak szórakozást.

A játszótérrel szemben van a másik nagyobb parkoló, ha rövidebb sétát tennétek, illetve B megoldás lehet, ha az állatkertbe a régi bejáraton át szeretnétek bemenni, de már tele az alsó parkoló.

A következő szakasz a régi Vidámpark területe, erre csupán a két régi beléptető kapu utal manapság. Itt van egy kis tó, korábban csónakázni is lehetett, manapság egy híd vezet keresztül rajta. Figyeljetek jól, mert több teknős is él a vízben. 🙂

Aztán a Jezsuita kolostor és a Veszprémvölgyi Apácák kolostorának romjai jönnek. Itt van egy rendezvényterület (színpad a kis sztároknak) is és a Rézsűs játszótér melletti toitoi-on kívül az egyetlen nyilvános wc a teljes sétányon. Mellette pedig a Völgy Büfé (jó a hekk náluk és van egy pici saját játszótere is.)

Innen még egy rövid szakaszon a parkban sétálhattok, aztán pedig egy viszonylag ritkán használt aszfaltos úton lehet eljutni a Laczkó-forráshoz. Érdemes tudni, hogy a forrás szabályozott és bizonyos időszakokban nem folyik a vize.

GULYA-DOMB

A Gulya-dombot több irányból is megközelíthetjük. Az állatkert új parkolója mellett állnak meg a legtöbben, aztán gyalog a Rovaniemi lépcsőn keresztül, (sok lépcső!), illetve a Veszprémvölgyi út végén több helyen is elkezdhetjük a sétánkat a parkerdőben. Sokáig nem láttam azt a varázslatot, amivel errefelé emlegetik, azonban ez is szépült az elmúlt évek alatt. Mindkét kilátót tönkretette a helyi mikroklíma, a kis kilátó helyett még nem épült új (mondjuk ez borzasztóan meredek volt és látványra sem adott többet, mint 2 méterrel lejjebb), a nagy kilátó helyett viszont egy igazán látványos és magas új kilátó épült, a Gizella királyné kilátó. Ha a két kilátó között a hosszabb utat választjátok, akkor nemcsak a városra láthattok rá, hanem a Tekeres-völgy felé is és egyáltalán nem nagy kitérő.

Ha az állatkert felől indultok és az állatkert kerítése mellett haladtok, akkor hamarosan egy elágazásnál már látható lesz az új játszótér.

Van még egy kutyafuttató, egy kissé már megviselt tornapálya, illetve a többség futásra használja a területet.

ERZSÉBET PARK

Ez a belvárosban lévő leghosszabb parkos, árnyas terület. Parkolni a zeneiskola előtti parkolóban tudtok. Itt található a városi múzeum, a Laczkó Dezső Múzeum, a Bakonyi Ház, illetve a Szent Miklós Szeg, egy templom romja (utóbbi sokszor szemetes, üvegszilánkos, kicsikkel vigyázzatok, de azért ha arra jártok menjetek fel, pici kitérő csupán). Illetve az út túloldalán a megyei könyvtár, a színház, Megyeháza és a Hangvilla. A környéken ízlés és pénztárca szerint rengeteg étterem van.

A parkban egy kicsi játszótér (kisebbeknek való) és néhány fitnesz elem van a gyerekeknek.

VÖLGYIKÚT

A Vögyikút Ház egy komplex hely étteremmel, szobákkal, bowling pályával, sport és szépészeti szolgáltatásokkal. Van mélygarázsa, előtte is lehet parkolni és a buszvégállomás is csak 2 percre van gyalog. A városban egy kis béke-sziget, erdő a városban. Van nagy zöld terület, patak, kis tó, híd, erdős rész felfelé a Köd utca felé (errefelé lépcsős). Próbálják rendben tartani, de azért ez sokszor szemetes sajnos.

KITEKINTŐ PONTOK A VÁROSRA

Ezek inkább olyan pontok, ahová érdemes elnézni, ha szép képeket szeretnétek a városról.

HARMAT UTCA

Ide közvetlen autóval is tudtok menni. A Harmat utca végén van egy nagyobb füves placc, ahol meg lehet állni. Mind a viadukt, mind a vár felé az egyik legszebb kilátást találhatjátok a városban. Pár éve kölcsönkapott műalkotásokat is állítottak ide ki.

ÁRVA UTCA-PANORÁMA SÉTÁNY

Ez pedig egy “titkos út”. A sétálóutcáról érdemes idekerülni, a Lovassy Gimnázium melletti lépcsőn lesétálni és az Árva utca felé venni az irányt. Sajnos a Panoráma sétány egy jó ideje le van zárva, de a fő látványosság még pont bejárható. Innen a vár túloldalát fotózhatjátok.

RAB MÁRIA FORRÁS

Az Északi körgyűrűn a Lidl-nél parkoljatok le. A forrás két irányból közelíthető meg, gyerekek nélkül a főút mentén a benzinkút irányában, kicsikkel inkább kerüljetek és az erdőn át menjetek. A története igazán megható, a víz egy szakaszon hihetetlenül kék és borzasztó mély árokban fut, ezek a képek a nyári aszály idején készültek, de jártunk már itt jóval magasabb vízszintnél is.

A környező erdőtulajdonosok nemrég összefogtak és az erdőt rendezték, az ösvények tisztábbak lettek és tanösvénytáblákat helyeztek ki, így sokkal kellemesebb hely lett.

FENYVES TANÖSVÉNY

Fenyves tanösvényt megközelíthetitek a Fenyves utca végéről vagy pedig a Jutasi útról, nagyjából az Adria Szalonnal szemben van a murvás parkoló. A körút nem hosszú 1300 méter csupán, mi sokszor kimegyünk ovi után is. Ha a Jutasi útról indultok a jobb kéz felől lévő szakaszon rengeteg a hangya és mindkét irányból az első szakaszon van némi szintemelkedés le és fel. Ez inkább csak extrán bevállalósoknak babakocsis, a másik irányból a kilátóhoz kicsit kevésbé izzasztó. Van egy nagy fitnesz park, egy nagyobb fedett asztal és egy különleges cölöpökből épült kilátó. A kilátás mondjuk nem innen a legjobb, de az aljában amennyi fogócska már zajlott, nálunk kiütéssel győzött az összes kilátó közül.

A kilátó mellett eddig egy üres placc állt. Az ősz elején elkészült egy egész jó játszótér és tudomásom szerint további tervei vannak a Vergának.

Ugyan már nem közvetlen a város része, de ha még a közelben maradnátok, akkor ott van még Csatár-hegy, a helyi kisbirtokokkal, itt korábban volt egy kilátó, de egy ideje ezt is elbontották, illetve van egy kápolna. A közelében található a Tekeres-völgy is. Illetve írtam korábban a kádártai bányatavakról, a rátóti Miklád-lápról és Nemesvámos is elérhető akár biciklivel is.

Nagy taps, hogy végigolvastad! ❤

A képek az elmúlt két évben készültek, mikor hol jártunk éppen a városban, lényeges eltérés ahol van, ott írtam is a képhez.

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .