Iszkaszentgyörgy kastély – piramita – kilátó

Iszkaszentgyörgy Székesfehérvár és Várpalota között található, a 8-as főúttól egy kis kitérőre. A lentebbi látnivalók egymáshoz viszonylag közel helyezkednek el, kisebb gyerekekkel is nyugodtan lehet tervezni. Amit viszont érdemes tudni, hogy a helyszín minimálisan van jelölve, a tanösvényen lévő tájékoztató sem hasznos és rengeteg a keresztező út, így mi is folyamatosan gps-es turistatérképen figyeltük az utat. Viszont, ha csak hosszasan csatangolnátok és kerülnétek az embereket, arra viszont tökéletes bárhogyan.

Parkolni a kastély alsó parkolója tökéletes kiindulási pont.

AMADÉ-BAJZÁTH-PAPPENHEIM KASTÉLY

A hosszú név tulajdonosaira utal, akik mind aktívan részt vettek az épület kialakításában, formálásában a 17. századtól a II. világháborúig. A jelenlegi kinézet 6 nagyobb építkezés nyomán alakult ki.

Érdekesség, hogy a II. világháború idején a finn nagykövetség használta az épületet, ezután volt kórház, menekültszállás, munkásszálló, üdülő, rendőrállomás, még kisbolt is. A kastély egy része iskolaként működik jelenleg.

A kastélyban lévő kiállítások előzetes egyeztetés után elvileg látogathatók, de ezt én is csak egy másik honlapon láttam, nézzetek utána, ha komolyabban érdekel, helyben nem látunk semmi pontosabbat.

A kastélypark első része kevéssé gondozott, a többi része parkerdő jellegű.

Mi ugyan nem sétáltunk el, de Pappenheim gróf a környéken lévő meleg vizű forrásokat kihasználva fürdőt is építettet. A folyamatosan 28 fokos víz ellátta a két medencét, 3 malmot hajtott meg, a felesleges víz pedig a kastélytóba folyt. Az 1960-as évek aktív bányászata a forrásokat elapasztotta. A természet lassan visszaveszi a medencéket.

KASTÉLYBIRTOK TANÖSVÉNY

A tanösvény helyben követhetetlen volt, mi pár táblával találkoztunk, de ezekkel sem egymás után. Itthon hosszas keresgélés után találtam egy segítő térképet, ha szám szerint szeretnétek végigjárni, mert tartalmilag viszont nagyon hasznosak.

PIRAMITA ÉS KŐASZTAL

Az út némileg emelkedik, egy-két rövidebb szakaszt leszámítva könnyen járható, kissé köves.

Az eredeti piramis közel 10 méter magas volt és szintén Pappenheim Szigfrid nevéhez fűződik, aki egy családtagja emlékére építette azon a helyen, ahol az a végzetes lövést önkezével elkövette, miután a család nem fogadta elé, hogy egy cselédlányba szeretett bele. A gróf nagy Egyiptom-rajongó volt. A ’60-as években a kőpiramist a rendszer lerombolta, a köveket a falubeliek elhordták.

A kőasztal a piramita és a kőasztal között található.

CSILLAGHEGYI-KILÁTÓ

A kilátó 11 méter magas. A közelében egy kőbánya van (hangos), mi innen a gyerekekkel a bánya felé sétáltunk (a kicsit nagyon érdekelte) az egyre jobban csöpögő esőben, majd onnan a szőlőskertek felé értünk vissza a faluba, a férjem pedig visszament az autóért, egy rövidebb úton.

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .